Етапи на обследването за енергийна ефективност
Целта на обследването за енергийна ефективност на сгради е да даде насоки за намаляване на потреблението на енергия при запазване на нормативния комфорт на обитаване. Едновременно с това следва да се направи финансова оценка на техническите средства, необходими за провеждане на обследването. На практика, обследването за енергийна ефективност следва да се разглежда като оптимизационна задача, решаването на която минава през няколко етапа.
По време на подготвителния етап се събират данни за геометричните параметри на сградата, включително за характеристиките на ограждащите елементи и конструкции /стени, остъкляване, покривна конструкция, фундамент и др./. Изготвя се ситуационен план за ориентацията на сградата спрямо небесните посоки, разположение спрямо релефа на местността и други сгради и т.н. Оценява се техническото състояние и характеристиките на техническото оборудване, на базата на което са изградени инсталациите за преобразуване, пренос и разпределение на енергия в сградата.
Маркират се внесени изменения в разпределението на вътрешните обеми и тяхното функционално предназначение, спрямо първоначалния проект.
Най-съществената част от базата данни, която би следвало да бъде установена и събрана, включва консумацията на енергия за минали периоди /под формата на фактурирано количество, доставена енергия, ежемесечни записи за разхода на горива и др./. Колкото по-подробна е предварителната информация, толкова по-обективна би била оценката за енергийната ефективност на сградата.
Събирането на описаната база данни се извършва чрез посещения на членовете на екипа, извършващ обследването, на място, запознаване с проектната документация на сградата, провеждане на интервюта с собственика, домоуправителя и др., както и с персонала, отговорен за поддръжката и експлоатацията й.
При възможност може да се правят и замервания.
Продължителността на подготвителният етап трудно би могла да бъде фиксирана, но наличието на проектна документация на сградата би могло значително да съкрати сроковете за изпълнението му.
- съставяне на модел на сградата
С помощта на събраната база данни, както и чрез използване на информация за климата, се синтезира модел на сградата. Той симулира поведението й към момента на проучването
Според клаузите, залегнали в нормативната уредба, както и лицензираните методики и средства /софтуерни програми/, основен акцент се поставя върху съставянето на топлинен баланс на сградата. Представлява баланс между входящите и изходящи енергийни потоци. Топлинният баланс има отношение основно към отоплението на сградата и засяга поведението й, най-вече през отоплителния период.